Wystawia zwierząt egzotycznych w sali 38

7 i 8 listopada 2017 r. sala 38 zamieniła się w mini-zoo pełne egzotycznych owadów, pajęczaków i przerażających wijów. Zza szyb terrarium z zaciekawieniem zerkał - każdym okiem z osobna-zlewający się z tłem kameleon. A wszystko to na powitanie uczniów z klas młodszych i starszych, którzy tłumnie uczestniczyli w żywych lekcjach przyrody prowadzonych przez hodowców egzotycznych zwierząt p. Barbarę Czuber i Jarosława Rejmera (firma „Modliszka”).
Pomysłowi, aby gościć z wystawą w szkołach, przyświeca idea rozbudzania i zaspokajania ciekawości dzieci światem przyrody. Wystawa ma dostarczać wiedzy, ale też emocji i przeżyć. Każdy kładąc na rękę straszyka czy patyczaka widzi reakcję zwierzęcia na dotyk i zmianę jego zachowania. Na dłoni ważymy jego ciężar i odczuwamy delikatny lub nieco drapiący dotyk odnóży. Pozwala to nawiązać osobistą relację z nawet tak z pozoru niekomunikatywnym patyczakiem. Takie spotkania „oko w oko” uczą szacunku dla życia we wszelkich jego przejawach.
Państwo Barbara i Jarosław współpracują ze szkołami od kilku lat. W Rypinie byli trzy lata temu. Ich kolekcja zwierząt egzotycznych jest bardzo duża, lecz do szkół przywożą tylko te okazy, które dobrze znoszą transport, aby je jak najmniej męczyć. Całość wystawy edukacyjnej firmy 'Modliszka” jest prezentowana w Toruniu, w ich rodzinnym mieście.
Każdy zwiedzający wystawę i uczestniczący w lekcji, mógł przyjrzeć się warunkom w jakich hodowane są zwierzęta i zauważyć, że powinny być one zbliżone do naturalnego środowiska. Mam nadzieję, że wszyscy kupujący patyczaki, straszyki uczniowie, będą o tym pamiętać zakładając swoją pierwszą hodowlę.